Models from the non-standard offer will be withdrawn from production from 1st June 2019

We hereby inform, that from 1st June 2019 we give You the opportunity of ordering only supplementary and aditional elements from the non-standard Drewpol offer.

Models (types of fronts) from the non-standard offer will be withdrawn from production.

Models (types of fronts) from the standard (special) offer will still be available in non-standard colors, on previously applicable procedures.

This decision is caused by the optimization of production and the increase of interest in models from the special/standard offer.

Any justified complaints will be made in accordance with the Drewpol procedures.

In exceptional cases, we will also execute supplementary orders for existing realisations.

If you have any questions or doubts, please contact us.

Christmass break

Dear Sir or Madam,

In connection with the Christmass break, from 24.12 till 31.12 for urgent affairs please contact our commercial services ( Ewelina Jakowyszak, mob. +48 797 050 803)

The Drewpol Team

Golden Seven of the Furniture Industry 2018

 

Golden Seven of the Furniture Industry Poland 2018 

 

​We are pleased to announce that in 2018 we found ourselves in a good group of companies awarded with the title of Golden Seven. Drewpol received this title in the Furniture Fronts category.

The video presenting the award can be viewed at the following link:

https://www.youtube.com/watch?v=5TxCxg3BAvo

Christmas Break at Drewpol - 12-2017


Dear Sir or Madam,

We would like to inform you that in connection with the Christmas break, DREWPOL Sp. z o.o. within from 27.12.2017 to 07.01.2018 is closed.
During this time, commercial services will be at your disposal at all times.

The Drewpol team
 

Information about Changes in The Offer of DREWPOL -10-2017

We would like to inform you that the following products have been withdrawn from the DREWPOL's offer:

- extractor canopy kits FALMEC MIMOZA with the current color and structure of the canopy (only extractor canopy kits MIMOZA available with new white, extruded "goffrato" canopy)
- drawers with a cut to the finger SZ-A

Drewpol Team

Nowa Oferta Produktowa Firmy DREWPOL - 09-2017

Szanowni Państwo,

Firma Drewpol z dniem 01.08.2017 roku wprowadziła zmiany w ofercie produktowej. 
Została stworzona OFERTA SPECJALNA (dostępna w zakładce OFERTY) składająca się z 13 modeli najbardziej popularnych wśród klientów zamawiających fronty drewniane. Przedstawione modele obejmują typy dostępne w dotychczasowej ofercie DREWPOL oraz 5 zupełnie nowych modeli, które zostały wprowadzone w tym roku do produkcji. W ofercie zostało ujętych kilka dodatków takich jak listwy, pilastry i kolumny, uzupełniających wszystkie elementy, potrzebne do zabudowy klasycznej kuchni.
Nowa oferta powstała w celu wyjścia naprzeciw klientom firmy DREWPOL i zaoferowania jeszcze bardziej atrakcyjnych, promocyjnych cen  oraz dogodnych terminów realizacji

Wszystkie szczegóły związane z OFERTĄ SPECJALNĄ znajdują się u naszych Dystrybutorów.
W razie pytań zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z Burem Obsługi Klienta lub Przedstawicielami Handlowymi.

Zespół Firmy DREWPOL

Information about Products Discontinued from DREWPOL Offer - 09-2017

We would like to inform you that the following products have been withdrawn from DREWPOL's offer:
- extractor canopy kits FABER TRENDY
- extractor canopy kits FALMEC MARGARITE GISELLA
- panel door type DP-XAKF with decor from Lutoslawski model
- panel door type DP-XAKF with application from Lutoslawski model
 
Drewpol Team

 

KBB w Birmingham - 03-2016

We would like to thank all DREWPOL employees for our common success at KBB 2016 in Birmingham.

  

  

IMM Kolonia - 01-2016

Exhibition of Polish design during IMM 2016 International Furniture and Furniture Fair in Cologne, 18-24 January 2016..

Drewpol na Konferencji Design Sopot - 03-12-2015

   

  

Drewpol na Targach Meblowych w Moskwie - 11-2015

W dniach  23-27 listopada 2015 r. odbyły się Targi Expocentr "Meble-2015" – największe w Rosji i Europie Wschodniej targi mebli, akcesoriów i materiałów obiciowych, które co roku odbywają się w Moskwie, na terenie Expo.

W tym roku firma Drewpol ponownie wzięła udział w Targach wraz z jednym swoich partnerów handlowych na rynek wschodni – firmą Mebelsnab.

W tym roku impreza odbyła się  27 raz, spotkali się na niej przedstawiciele wiodących światowych firm meblowych w celu pokazania nowych kolekcji, nawiązania kontaktów biznesowych i wymiany doświadczeń w zakresie konstrukcji, technologii produkcji, transportu i sprzedaży mebli i okuć meblowych.

O skali przedsięwzięcia mówi chociażby to, że zajęła wszystkie dziewięć pawilonów "Expo" i trwała cały tydzień. Oprócz wystawy mebli w tych dniach odbył się szereg paneli dyskusyjnych i konkurencyjnych imprez, w tym została uroczyście wręczona krajowa nagroda w dziedzinie wzornictwa przemysłowego mebli "Rosyjska кабриоль" i dwie międzynarodowe nagrody: "Za Wysokie Walory" i "Za Udana Promocję Wysokiej Jakości Produktów".
W 2015 r. miejsce wystawy mebli podzielono tradycyjnie na siedem stref, odpowiednich standardowego podziału mebli na miękkie, kuchenne i biurowe, ponadto poszczególne salony będą poświęcone materacom, okuciom, meblom wolnostojącym i wystrojowi wnętrz, a także meblom w stylach "klasyka" i "modern" z różnych krajów.
W zeszłym roku wystawa okazała się wielkim sukcesem: odwiedziło ją ok. 36 tys. osób, a swoje ekspozycje zaprezentowało około 800 firm z 31 krajów, odwiedzającym rzucił się w oczy najwyższy poziom organizacji i przytulna i przyjazna atmosfera. "Meble-2015", w niczym nie ustępuje wystawom z ostatnich lat.
Targi "Expocentr" mają różną skalę. Niektóre z nich gromadzą kilkaset firm członkowskich, niektóre – kilka tysięcy. Zawsze tylko jedno: wszystkie wystawy charakteryzują się dużym autorytetem, a firmy biorące w nich udział – to nie przypadkowy zbiór wystawców, a liderzy w swojej branży.

Firma Drewpol pokazała na stoisku swoje najnowsze propozycje i możliwości produkcyjne, wpisujące się w trendy i modę na wschodnim rynku. Firma połączyła klasykę i nowoczesność w jednej bryle wystawienniczej, pokazując tym samym różnorodność własnej oferty. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, w szczególności modele z najnowszej kolekcji.

   

    

 

 

Drewpol na Konferencji Design Katowice - 26-11-2015

  

   

  

   

Meble produkcji DREWPOL we włoskiej restauracji Forni Rossi w Poznaniu - 07-2015

Firma Drewpol na podstawie projketu dostarczonego przez Inwestora wyprodukowała dedykowane meble z surowca dębowego na zamówienie dla włoskiej restauracji Forni Rossi.

Forni Rossi to restauracja poznańskiej firmy, w której na klientów czekają oryginalne włoskie smaki, a dania przygotowywane są w otwartej kuchni. Wystrój i smaki Restauracji Forni Rossi można podziwiać na drugim poziomie Galerii Malta w Poznaniu na powierzhni 695 mkw.

Właścicielem Forni Rossi jest firma Natuvito sp. z o.o. z Poznania, która prowadzi w Polsce sieć nowoczesnych restauracji samoobsługowych. Ich atutami są włoska kuchnia i dania przyrządzane według tradycyjnych receptur w otwartej kuchni, na oczach klientów.

Wyposażenie meblowe obejmuje stoliki, krzesła, kanapy dębowe z miękkimi siedziskami, hookery oraz elementy dekoracyjne.

Zapraszamy do zasmakowania się w ofercie pierwszej neapolitańska pizzerii w Polsce w otoczeniu wyposażnia z naturalnych materiałów, z pięknym widokiem na Jezioro Maltańskie.

   

  

    

   

  

   

Płyta wiórowa okleinowana o różnych grubościach.

Drewpol w swojej ofercie posiada różnej grubości płyt wiórowych okleinowanych (PWO).

Dostępne grubości to:

Płyta wiórowa okleinowana PWO-1 yp A - gr.1 8mm
Płyta wiórowa okleinowana PWO-4 typ D - gr. 38 mm
Płyta wiórowa okleinowana PWO-5 typ E - gr. 10 mm
Płyta wiórowa okleinowana PWO-6 typ F - gr. 25 mm
Płyta wiórowa okleinowana PWO-7 typ G - gr. 49 mm
Płyta wiórowa okleinowana PWO-8 typ H - gr. 50 mm
Płyta wiórowa okleinowana PWO-9 typ I - gr. 28 mm
 

Płyty są okleinowane fornirem i wybarwiane na indywidualne życzenie Klienta. 

DREWPOL na Konferencji Design we Wrocławiu - 26-02-2015

Od początku roku firma Drewpol bierze czynny udział w dwóch projektach: konferencji "Nowe Trendy w Architekturze Wnętrz"  oraz konferencji "Kuchnia od Kuchni" organizowanych przez firmę Virtus.

Planowanych jest kilkadziesiąt spotkań w ciągu roku z architektami i projketantami wnętrz oraz studiami mebli kuchennych w największych miastach na terenie Polski.

Informację o każdym spotkaniu będziemy zamieszczać na naszej stronie internetwej. Wszytskich zainteresowanych udziałem prosimy o kontakt z danym przedstawicielem handlowym.

                 

FURNITURE POLAND 2015 in Poznań.

W dniach 17-20.02.2015 odbyły się Targi Meble 2015 w Pozaniu, w których uczestniczyła także firma Drewpol.

Nasze stoisko zaprezentowaliśmy w niestandardowej, piętrowej konstrukcji, gdzie na parterze pokazaliśmy zabudowę nowoczesną i klasyczną na bazie naszej dotychczasowej oferty produktowej a także nowości oraz prototypów. Wszystkie elementy wykonane z drewna, czyli cała zabudowa meblowa, wszystkie dodatki dekoracyjne oraz panele ścienne zostały wykonane przez Drewpol. Zaprezentowaliśmy najmodniejszą kolorystyka z targów w Mediolanie i Kolonii. Na stoisku pokazaliśmy, że nie należy ani frontów, ani mebli klasyfikować w tzw. "szufladki" stylów, że we wnętrzu nowoczesnym jak i klasycznym mogą przewijać się elementy, które z definicji nie powinny tam pasować, a wpisują się w całość aranżacji zaskakująco dobrze.

Na piętrze pokazaliśmy prototypy naszych nowych produktów. Były to meble wolnostojące jak i nowe sposoby wykańczania drewna. Pragniemy naszych klientów zainspirować do tworzenia oryginalnych, indywidualnych "dzieł sztuki" na bazie naszych produktów. To co zostało pokazane na stosiku, wyznacza także kierunek rozwoju naszej firmy: bycie liderem w Polsce w produkcji komponentów do budowy mebli. W najbliższej przyszłości pragniemy stać się partnerem przy projktowaniu wnętrz dla naszych klientów oraz rozwinąć produkcję elementów dekoracyjnych i pojedynczych egzemplarzy mebli.

      

        

          

     

     

     

        

     

     

   

Drewpol’s new products for 2014 available now! – 09-05-2014

We are pleased to announce the introduction of new products that broaden Drewpol’s offer in the category of MODELS and ACCESSORIES as well as extractor hoods.  By presenting the new products, the company wants to show its clients, not only its capability  of the production of modern form fronts, but also to present the possibilities of the usage of classical solutions in an innovative interior furnishing .

For the category of models we introduced new patterns of the collection of  fronts for ATENY, SOFIA , BERLIN and LUTOSŁAWSKI systems.

For the models OSLO and LONDYN , new labels were introduced , relating to the  changes in the structure of the model. For OSLO : HW and HK types appeared , which are  veneered with natural veneers and modified with a new snatch . The old  FU type for  OSLO system  is being withdrawn from the production. In the case of additional orders, there will be possibility to make individual elements. For LONDYN , a new HU type with a new , deeper snatch . The old FY type for LONDYN system is being withdrawn from the production. In the case of additional orders there will be possibility to make individual elements.

 For LIZBONA system ( type WW ) a new material  -  alder - appeared . And  for WIENIAWSKI system      ( type FM ) the  additional new materials are  oak and alder .  The FM type in all materials will operate under a single name : WIENIAWSKI (so far, type FM in beech functioned as DWORZAK ) .

For ATENY , SOFIA , BERLIN , LUTOSŁAWSKI , LONDYN , LIZBONA , WIENIAWSKI and HAENDEL a new colouring index appeared, which replaced the old colours .

Out of the interesting new products , which have supplemented our offer this year ( bearing in mind that  sometimes a small change makes a huge difference ) , there is a whole range of finishing details. Among the accessories one can find : blendes , high fronts , mouldings ,skirtings, pilasters and  columns - all in colours matching  the order. We have also proposed freestanding items of equipment and furniture such as tables and wine racks , as well as new illuminated shelves . The existing category EXTRACTOR HOODS has expanded with a number of modern hoods , which are  very popular in the market.

We invite you to check our new offer!

Download:

Models:

Accessories:

New! Scratch resistant fronts – 25-02-2014

We are introducing the new , innovative product in  Drewpol’s offer -  the front , which has a unique coat of varnish resistant to scratches. Thanks to that it may be used in many areas and in different ways , since it  is available in two versions - with an ergonomic snatch and completely flat modern form . Both solutions are often used by world-renowned interior designers , and the range of 23 natural and modified veneers creates  even more opportunities for the implementation of unique ideas . In addition , a unique lacquer covering the  surface absorbs light in 100 % , which results in a deep impression of matte finish. The unique effect is  also a velvety surface of the front in touch.

Fronts veneered with natural veneers are  a great solution for small kitchens thanks to the flexibility of available dimensions – there are no extra costs for uniqueness , and a wide selection of veneers will brighten up  or add style and character to any kitchen , despite its small size . In the spaces connecting the living room and kitchen , you can use the same front , in order to create a coherent whole for the entire space. The repetition of materials and structures in several rooms gives the impression of harmony in the house , so it is a great way  to keep the style of the whole place . Natural veneers are  the way to response to the trend to use the natural materials, but also the need to surround ourselves with what is natural. Veneers look perfectly  in modern living rooms, kitchens, and bathrooms because wood is  after all the enduring the warmth of nature, perhaps even in your house ...

Drewpol’s fronts in a television programme ‘Battle of the house’ - 15-01-2014

In one of the kitchens, which was created in a  TV show called ‘Battle of the house’,  Drewpol’s fronts - modern and very distinctive model of WARSZAWA system, from solid pine in the shade of white - have been used. The fronts were  artfully arranged in the kitchen by the participants of the programme. The interior was functional and at the same time delights with the aesthetics of modern design, where the model WARSAW – XBIF fits perfectly.  The fronts have got structuring which make WARSZAWA poses a detail  valuable in design  – giving the character to the interior. The effects of the work of the participants are very impressive!

Environmental protection one of the investment priorities DREWPOL - 04-12-2013

Drewpol - the manufacturer of furniture fronts – has completed a project started in 2011:

"The construction of the plant for the purification of exhaust gases from the paint shop located on the premises of DREWPOL Ltd. In Osina."

The vapours of many components of paints and varnishes are harmful to the environment and health of workers. The emissions of the harmful substances are reduced by the government’s decree. The requirements of the European Union and environmental services and the eagerness to care for the natural environment by the producers themselves, causes the modernization of technological processes within the companies. The changes allowing the reduction of the emissions and waste will not only be more environmentally friendly but also more economic. This trend in the development of the company has been taken by Drewpol.

Liquid and solid wastes generated during painting and putting coatings are defined as dangerous waste. Preventing the production of waste is the best way to protect the environment against gas emissions and other waste. Introducing harmful substances into the environment was never an intended activity. However, a number of technological processes, especially those associated with the production of coatings , require the use of environmentally harmful materials.

>Every step of the manufacturing process of putting paint and coatings is a source of solid , liquid and gas emissions . Drewpol, by its investment, has already secured another stage of production , related to the issue of emitting volatile organic compounds during the coating operations , curing and drying. Up to now, the solvent vapours have been emitted directly into the atmosphere . Now , thanks to launching the new installation, the vapours will be identified, captured and utilized. This will limit the emissions of volatile organic compounds into the air by about 95-97 %.

The MIAB FD installation consists of two adsorption filters and the oxidation unit with the internal circulation fan , a catalytic oxidizer and heat exchangers and preliminary heaters.

After turning it on the main fan takes the air containing volatile organic compounds and passes it through the adsorption filter in which the solvent is adsorbed, and the clean air leaves the unit.

When one of the filters is saturated with volatile organic compounds, the purified filter (the regenerated one ) is connected to the adsorption phase . The impregnated filter is submitted to desorption with a hot gas produced in the catalytic oxidizer . Desorption phase is terminated by cooling the carbon filter with the air.

Considering different technological possibilities of paint application processes , Drewpol has decided to install the incinerator , taking into account all aspects of the impact of this project on the environment and the functioning of the company as a modern enterprise.

The folder with the bent parts and new accessories already available for downloading - 13-08-2013

BENT PARTS

Bent fronts in four shapes: convex, concave, type "S" and type "2S" were introduced as a range of products expanding the program of four classic collections of Drewpol’s fronts.

The collection of bent parts is a set of curved fronts and drawer fronts, which, thanks to subtle bending take a variety of shapes. The bent parts have been designed in such a way to make it possible to smoothly lead the furniture line. They are the perfect solution to finish off the kitchen cabinets, but with the type "S" fronts they can occur anywhere in the cabinet system.

The different radii bent fronts may define the smooth, oval-shaped kitchen, with almost no straight lines. The bent fronts can be also used in every room, giving them a stylish, sleek design, allowing to make projects referring to the furniture from past eras, where desks, dressers, bookcases with delicately curved and decorated doors were dominant.

In addition we also added accessories like under cabinet and plinth crowning boards and balustrades in the profiles of bent fronts.

HIGH CABINET WITH PULL-OUT STORAGE

When designing a kitchen there is often a small space where you cannot install a full-sized cabinet. in such a case a pull-out storage cabinet can be used, to which elements whose structure differs from that of fronts are attached (mostly those are flat elements, often milled, imitating the shape of the door ).

Our company has proposed an interesting and unusual solution for a very high cabinet with a pull-out storage - a milled core with a built-in wooden handle, the front is crowned with an element of the floral decor, and at the bottom there is the base. The cabinet with a pull-out storage gains the additional feature. It is another decorative element in the kitchen, as well as it enriches, and diversifies a built-in fridge, which is no longer a boring monolith

THE COLUMN

We have an interesting offer when it comes to columns too. In the architecture of the ancient times the column was a solid support and in the kitchen it performs yet another function. Thanks to the crowning of a floral motif, which refers to the décor used in pull-out storage cabinet, it decorates and embellishes the kitchen. The vertical carvings in the core of the column, highlighted with patina give it lightness and also interact with the core of the cabinet. the base of the column, solid, standing directly on the floor seems to support the table top and provides a solid base for a light core and finely decorated capitel.

Drewpol in the new version ! – 04-07-2013

Before the end of the year ... !

  • A new product catalogue offer based on the current design trends!
  • A modern , developed website with suggestions for customers and distributors !
  • Subsequent editions of folders , product catalogues and sample cards refreshed and enriched by the variety of news !
  • New standards of service and cooperation!

Cheaper PWO corpus panels - 04-07-2013

Only Drewpol offers PWO corpus panels in colours perfectly matching the fronts. 19 and 39 mm panels are available in all colours of our fronts.

Now at a lower price ! SUGGESTED PRICE 229 zl net per a sq. meter. Check the offer at the sales distributors !

NOTE : The offer lasts until the end of 2013.

The Homplex Interiors contest – 19-06-2013

To support young designers Drewpol, as a partner, took part in the " Homplex Interiors " contest, organized by Homplex - the owner of a web site with interactive tips for interior design - homplex.pl and a Warsaw developer Atlas Estates - offering apartments in Warsaw and Gdansk. It was an initiative activating creative designers from all over Europe and involving them with furnishing brands.

The list of the winners and the winning projects can be viewed at http://www.homplexowewnetrza.pl

Our company at the FURNITURE 2012 fair in Moscow – 25-01-2013

From 19th – 23rd November ,2012 in Moscow, the International Furniture Fair FURNITURE 2012 was organized. Once again it recorded an increase in the number of visitors. This important trade event brings together an international group of exhibitors, leaders in the furniture industry and is a great opportunity for business meetings and to present a new offer.

Our company's stand was located in Hall 3, where we presented our products and the new offer of fronts and decorative elements, which included new ash fronts in attractive bright enamel stain with a soft patina and deep oak fronts in structure, usable as wall panels , countertops elements or cabinet bodies

We showed two classic pieces of furniture showing the curved fronts - concave, convex - "S" shaped, as well as new finishing elements - crowning boards, new columns with capitels for the pull-out storage cabinets and corner column on our stand.

The customers evaluated the innovations positively. According to their opinion, the design and quality of the products offered by Drewpol are not worse than their Italian competitors.

The “Homplex Interiors” contest for architects – 04-04-2013

"Homplex Interiors" is an initiative activating creative designers from all over Europe and involving them with furnishing brands . our company was among the brands that provide their products . Our kitchen fronts were used in the visualisations created during the contest.

In the second edition of the contest, the participants were challenged to make photorealistic visualizations of kitchens and bathrooms designs for the plans of the Warsaw developer . The customers who decide to buy a flat from the real estate developer will receive ready to use ideas for arranging the housing space, and the designers besides the prizes awarded will have a chance to prepare further and the opportunity to implement them in cooperation with the client.

In the " Homplex Interiors " you can win among others : a trip to London for " 100% Design " Fairs, pewters, material prizes and the audience award.

We encourage designers to participate in the competition . More information about the competition and registration at: http://homplexowewnetrza.pl

The winning projects will be presented on our website on May 15th, 2013 .

The Furniture Plus Competition – the Product of 2013 - Honourable Mention - 22-01-2013

More than 100 products entered this year's competition . The jury of architects, interior designers , representatives of furniture stores , accessories and furniture wholesalers ,as well as universities and institutions associated with the furniture industry , chose the winners and awarded companies in 15 categories.

The Tchaikovsky Collection of bent fronts won the honourable mention in the category of Furniture Components and Blanks . It is an important award for us since the jury took into account the design, the quality of manufacturing, the accordance with the standards , and innovative solutions.

We are proud of the award granted by this noble group of professionals in the furniture business . We are also happy to notice that the collection of Tchaikovsky bent fronts has also got its recognition among our customers.

The formal summary of the competition and handing in the awards ceremony, was held at a grand gala on January 22nd, 2013 in Warsaw.

Zapytanie ofertowe - Dostarczenie instalacji do oczyszczania gazów odlotowych z wydziału lakierni o przepływie powietrza 1000 - 25000 m3/h ze zdolnością do oczyszczania lotnych związków organicznych zgodnie ze specyfikacją - 15-11-2012

Zapytanie ofertowe - pełne dane w pliku pdf http://www.drewpol.pl/docs/files/Zapytanie.pdf

DREWPOL - one of the sponsors of Professor Jerzy Smardzewski ‘s book -15-02-2012

We are pleased to announce that by joining the group of sponsors , we had our share in the publication of the book by Professor Jerzy Smardzewski "Komputerowy zapis konstrukcji mebli w środowisku TopSolid®"( A computerized record of furniture construction in the TopSolid ® environment )

The book deals with the methods of computerized recording in a dedicated to furniture design TopSolid ® CAD environment, and its author, Professor Jerzy Smardzewski has been involved in the design, construction and furniture manufacturing technology and its optimization for many years.

Professor Smardzewski passes his knowledge to the students of the Faculty of Wood Technology at the University in Poznan, where he holds the following positions: the Head of the Department of Furniture and Head of Centre for Innovation and Technology Transfer for the furniture industry.

Drewpol has cooperated with Professor Smardzewski consulting the selection of an ERP system for production control . Professor has also given his opinion about the innovation of the production process for the bent parts in our factory.

Receiving the GOOD DESIGN 2012 award – 16-12-2011

On December 12th in Polonia Hotel in Warsaw there was a grand gala for the titles of the Good Design 2012. The competition was organized by the "Dobrze Mieszkaj" magazine to choose the most interesting products and accessories of interior design.

In the category of Kitchen Space and Dining Room, the title of Good Design was given to Warsaw XBIF kitchen furniture. the award was received by Grzegorz Opaluch and Mirosław Hołówko, the representatives of Drewpol.

Drewpol Ltd. - the WARSAW kitchen cabinet system

XBIF kitchen is a combination of modern and classic styles . You can see that in the fronts - the lower cabinets are veneered and carved ,whereas the wall cabinets - simple and printed under the glass . The colour of the furniture itself refers to the Provencal style , but near the walls and floors it is very minimalist , but distinctive neutral black. The arrangement of the cabinets is composed in accordance with the current trend for the kitchen’s open shelves and it’s overall shape to correspond with the living room furniture so that these spaces are stylistically combined. . The author of the opinion: Anna Krzak , Anna Krzak Interior Design, Krakow, the member of the jury.

Zapytanie ofertowe - Dostawa instalacji do oczyszczania gazów odlotowych z wydziału lakierni o przepływie powietrza 10000- 40000 m3/h - 03-01-2012

Zapytanie ofertowe - pełne dane w pliku pdf http://www.drewpol.pl/docs/files/zapytanie1.pdf

Drewpol Osina at the FURNITURE 2011 Fair in Moscow – 08-12-2011

From 19th to 23rd Novembe, 2011, Drewpol Osina presented its offer at the international exhibition of furniture and home furnishings "FURNITURE 2011".

This fair is the biggest event of the furniture industry in Russia and one of the most famous exhibition projects in the world. This year the exhibitions took all the Expo pavilions and halls with an area of 90,000 square meters, including 2.5 thousand sq. meters of newly opened exhibition grounds. The importance and a high-profile of the event was confirmed by the presence of exhibitors from 12 countries who presented their best products, as well as the long-awaited new ones.

A very interesting Drewpol stand, attracted many visitors, who spoke about our products in a very positive way. The general enthusiasm was aroused by the classic cuisine cabinet system based on a mitred front enamelled with gold patina. The stylish decorative accessories underlined the quality and prestige of the place.

An award in the Good Design 2012 – 25th November,2011

DREWPOL Osina won the honourable mention in the 2012 Good Design for the WARSAW ( XBIF pine) kitchen cabinet system.

We are pleased to announce that our kitchen installation based on one of our flagship products - Warsaw (type XBIF) front, which was designed by our designer Małgorzata, Opaluch has been awarded by the jury , composed of 100 architects and interior designers.

It has been awarded the title of the Good Design 2012

CATEGORY : kitchen space with a dining area.
PRODUCT MANUFACTURER and PRODUCT : Drewpol Ltd. – WARSAW kitchen cabinet system.

It is a great honour for the company and its designers’ team , as in 2010 it decided to expand its appreciated and known by all offer of classic offer and add models of modern design.

The award we received confirmed that our goal - GOOD DESIGN - was reached ...

See information about the product - WARSAW

The new offer of Drewpol 2010-2011 – 27-09-2010

On September 27th, a new offer prepared for the 2010-2011 season was introduced.

A wide range of colours , new fronts staining techniques as well as expanded range of designs in new materials (pine , ash, walnut) are the main features of this year's offer of Drewpol.

The modern design is the result of following the latest design trends imported from Europe, mostly from Italy.

We introduce you to see our new product catalogues.

20th birthday of Drewpol – 24-09-2010

The anniversary celebrations connected with twenty years of presence of Drewpol on the market carries a number of changes that we make to meet your expectations.

Extending the offer to include modern design as well as a wide range of colours are the main advantages of 2010-2011.

To commemorate such an important date our company organized a weekend event , for which the most important customers were invited.

We thank all our guests for their presence and wish them as well as ourselves another twenty and more years of successful cooperation.