Модели с нестандардного предложения фабрика снимает с производства с днем 01.06.19

Настоящим сообщаем, что с 01.06.2019 г. оставляем возможность дозаказывать только дополнительные элементы из нестандардного предложения Древпол.

Модели (типы фасадов) с нестандардного предложения фабрика снимает с производства с 01.06.19.

Модели (типы фасадов) со стандартного предложения, по-прежнему будут доступны в нестандартных цветах, согласно ранее действующим правилам.

Это решение вызвано оптимизацией производства и увеличением интереса к моделям из специального стандартного предложения.

Обоснованные претензии будем рассмотривать в соответствии с действующими процедурами Компании Drewpol.

В экстренных случаях, будем выполнять дозаказы для существующих уже реализаций.

В случае каких-либо вопросов, пожалуйста, свяжитесь с нами.

Christmass break

Уважаеные Партнеры,

В связи с предстоящими праздниками компания Drewpol с 24.12.2018 по 06.01.2019 отдыхает.

В случае вопросов просим звонить на мобильный № +48 797 050 803 (консультант Эвелина Яковышак).

Drewpol Team

Золотая семерка мебельной промышленности 2018

Золотая семерка мебельной промышленности 2018


Мы рады сообщить, что в 2018 году мы оказались в хорошей группе компаний, удостоенных звания «Золотая сода». Дрюполь получил это звание в категории «Мебельные фронты».
Видео, представляющее награду, можно посмотреть по следующей ссылке:

https://www.youtube.com/watch?v=5TxCxg3BAvo

НОВОГОДНИЕ КАНИКУЛЫ КОМПАНИИ ДРЕВПОЛ – 12-2017

Уважаемые Даму и Господа,

В  связи с предстоящими праздниками компания DREWPOL Sp. z o. o. с 27.12.2017 по 07.01.2018 закрыта.

Цетнр  обслуживания клиентов будет работать в обычном режиме.

Informacja o zmianach w ofercie DREWPOL -10-2017

Szanowni Państwo,

Informujemy, że z oferty DREWPOL zostały wycofane następującej produkty:
- okap FALMEC MIMOZA z obecnym kolorem i strukturą czaszy (w ofercie produktowej będzie tylko dostępny okap MIMOZA z nową białą, wytłaczaną "goffrato" czaszą)
- szufladki z wycięciem na palec SZ-A

Zespół Firmy Drewpol

Nowa Oferta Produktowa Firmy DREWPOL - 09-2017

Szanowni Państwo,

Firma Drewpol z dniem 01.08.2017 roku wprowadziła zmiany w ofercie produktowej. 
Została stworzona OFERTA SPECJALNA (dostępna w zakładce OFERTY) składająca się z 13 modeli najbardziej popularnych wśród klientów zamawiających fronty drewniane. Przedstawione modele obejmują typy dostępne w dotychczasowej ofercie DREWPOL oraz 5 zupełnie nowych modeli, które zostały wprowadzone w tym roku do produkcji. W ofercie zostało ujętych kilka dodatków takich jak listwy, pilastry i kolumny, uzupełniających wszystkie elementy, potrzebne do zabudowy klasycznej kuchni.
Nowa oferta powstała w celu wyjścia naprzeciw klientom firmy DREWPOL i zaoferowania jeszcze bardziej atrakcyjnych, promocyjnych cen  oraz dogodnych terminów realizacji

Wszystkie szczegóły związane z OFERTĄ SPECJALNĄ znajdują się u naszych Dystrybutorów.
W razie pytań zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z Burem Obsługi Klienta lub Przedstawicielami Handlowymi.

Zespół Firmy DREWPOL

Информация о продуктах снятых с продажи DREWPOL - 09-2017

Уважаемые Партнеры!

 

Сообщаем, что компания DREWPOL выводит из продажи следующие продукты:

- вытяжка FABER TRENDY

- вытяжка FALMEC MARGARITE GISELLA

- DP-XAKF с декором (модель Lutosławski)

- DP-XAKF с филенкой МДФ оклеенной кожезаменителем (модель Lutosławski)

KBB w Birmingham - 03-2016

Мы хотели бы поблагодарить всех сотрудников DREWPOL за наш общий успех на KBB 2016 в Бирмингеме.

  

  

IMM Kolonia - 01-2016

Выставка польского дизайна во время Международной мебельной и мебельной ярмарки IMM 2016 в Кельне, 18-24 января 2016 года..

Drewpol na Konferencji Design Sopot - 03-12-2015

   

  

Drewpol na Targach Meblowych w Moskwie - 11-2015

W dniach  23-27 listopada 2015 r. odbyły się Targi Expocentr "Meble-2015" – największe w Rosji i Europie Wschodniej targi mebli, akcesoriów i materiałów obiciowych, które co roku odbywają się w Moskwie, na terenie Expo.

W tym roku firma Drewpol ponownie wzięła udział w Targach wraz z jednym swoich partnerów handlowych na rynek wschodni – firmą Mebelsnab.

W tym roku impreza odbyła się  27 raz, spotkali się na niej przedstawiciele wiodących światowych firm meblowych w celu pokazania nowych kolekcji, nawiązania kontaktów biznesowych i wymiany doświadczeń w zakresie konstrukcji, technologii produkcji, transportu i sprzedaży mebli i okuć meblowych.

O skali przedsięwzięcia mówi chociażby to, że zajęła wszystkie dziewięć pawilonów "Expo" i trwała cały tydzień. Oprócz wystawy mebli w tych dniach odbył się szereg paneli dyskusyjnych i konkurencyjnych imprez, w tym została uroczyście wręczona krajowa nagroda w dziedzinie wzornictwa przemysłowego mebli "Rosyjska кабриоль" i dwie międzynarodowe nagrody: "Za Wysokie Walory" i "Za Udana Promocję Wysokiej Jakości Produktów".
W 2015 r. miejsce wystawy mebli podzielono tradycyjnie na siedem stref, odpowiednich standardowego podziału mebli na miękkie, kuchenne i biurowe, ponadto poszczególne salony będą poświęcone materacom, okuciom, meblom wolnostojącym i wystrojowi wnętrz, a także meblom w stylach "klasyka" i "modern" z różnych krajów.
W zeszłym roku wystawa okazała się wielkim sukcesem: odwiedziło ją ok. 36 tys. osób, a swoje ekspozycje zaprezentowało około 800 firm z 31 krajów, odwiedzającym rzucił się w oczy najwyższy poziom organizacji i przytulna i przyjazna atmosfera. "Meble-2015", w niczym nie ustępuje wystawom z ostatnich lat.
Targi "Expocentr" mają różną skalę. Niektóre z nich gromadzą kilkaset firm członkowskich, niektóre – kilka tysięcy. Zawsze tylko jedno: wszystkie wystawy charakteryzują się dużym autorytetem, a firmy biorące w nich udział – to nie przypadkowy zbiór wystawców, a liderzy w swojej branży.

Firma Drewpol pokazała na stoisku swoje najnowsze propozycje i możliwości produkcyjne, wpisujące się w trendy i modę na wschodnim rynku. Firma połączyła klasykę i nowoczesność w jednej bryle wystawienniczej, pokazując tym samym różnorodność własnej oferty. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, w szczególności modele z najnowszej kolekcji.

   

    

 

 

Drewpol na Konferencji Design Katowice - 26-11-2015

  

   

  

   

Meble produkcji DREWPOL we włoskiej restauracji Forni Rossi w Poznaniu - 07-2015

Firma Drewpol na podstawie projketu dostarczonego przez Inwestora wyprodukowała dedykowane meble z surowca dębowego na zamówienie dla włoskiej restauracji Forni Rossi.

Forni Rossi to restauracja poznańskiej firmy, w której na klientów czekają oryginalne włoskie smaki, a dania przygotowywane są w otwartej kuchni. Wystrój i smaki Restauracji Forni Rossi można podziwiać na drugim poziomie Galerii Malta w Poznaniu na powierzhni 695 mkw.

Właścicielem Forni Rossi jest firma Natuvito sp. z o.o. z Poznania, która prowadzi w Polsce sieć nowoczesnych restauracji samoobsługowych. Ich atutami są włoska kuchnia i dania przyrządzane według tradycyjnych receptur w otwartej kuchni, na oczach klientów.

Wyposażenie meblowe obejmuje stoliki, krzesła, kanapy dębowe z miękkimi siedziskami, hookery oraz elementy dekoracyjne.

Zapraszamy do zasmakowania się w ofercie pierwszej neapolitańska pizzerii w Polsce w otoczeniu wyposażnia z naturalnych materiałów, z pięknym widokiem na Jezioro Maltańskie.

   

  

    

   

  

   

Płyta wiórowa okleinowana o różnych grubościach.

Drewpol w swojej ofercie posiada różnej grubości płyt wiórowych okleinowanych (PWO).

Dostępne grubości to:

Płyta wiórowa okleinowana PWO-1 yp A - gr.1 8mm
Płyta wiórowa okleinowana PWO-4 typ D - gr. 38 mm
Płyta wiórowa okleinowana PWO-5 typ E - gr. 10 mm
Płyta wiórowa okleinowana PWO-6 typ F - gr. 25 mm
Płyta wiórowa okleinowana PWO-7 typ G - gr. 49 mm
Płyta wiórowa okleinowana PWO-8 typ H - gr. 50 mm
Płyta wiórowa okleinowana PWO-9 typ I - gr. 28 mm
 

Płyty są okleinowane fornirem i wybarwiane na indywidualne życzenie Klienta. 

DREWPOL na Konferencji Design we Wrocławiu - 26-02-2015

Od początku roku firma Drewpol bierze czynny udział w dwóch projektach: konferencji "Nowe Trendy w Architekturze Wnętrz"  oraz konferencji "Kuchnia od Kuchni" organizowanych przez firmę Virtus.

Planowanych jest kilkadziesiąt spotkań w ciągu roku z architektami i projketantami wnętrz oraz studiami mebli kuchennych w największych miastach na terenie Polski.

Informację o każdym spotkaniu będziemy zamieszczać na naszej stronie internetwej. Wszytskich zainteresowanych udziałem prosimy o kontakt z danym przedstawicielem handlowym.

                 

Meble Polska 2015

W dniach 17-20.02.2015 odbyły się Targi Meble 2015 w Pozaniu, w których uczestniczyła także firma Drewpol.

Nasze stoisko zaprezentowaliśmy w niestandardowej, piętrowej konstrukcji, gdzie na parterze pokazaliśmy zabudowę nowoczesną i klasyczną na bazie naszej dotychczasowej oferty produktowej a także nowości oraz prototypów. Wszystkie elementy wykonane z drewna, czyli cała zabudowa meblowa, wszystkie dodatki dekoracyjne oraz panele ścienne zostały wykonane przez Drewpol. Zaprezentowaliśmy najmodniejszą kolorystyka z targów w Mediolanie i Kolonii. Na stoisku pokazaliśmy, że nie należy ani frontów, ani mebli klasyfikować w tzw. "szufladki" stylów, że we wnętrzu nowoczesnym jak i klasycznym mogą przewijać się elementy, które z definicji nie powinny tam pasować, a wpisują się w całość aranżacji zaskakująco dobrze.

Na piętrze pokazaliśmy prototypy naszych nowych produktów. Były to meble wolnostojące jak i nowe sposoby wykańczania drewna. Pragniemy naszych klientów zainspirować do tworzenia oryginalnych, indywidualnych "dzieł sztuki" na bazie naszych produktów. To co zostało pokazane na stosiku, wyznacza także kierunek rozwoju naszej firmy: bycie liderem w Polsce w produkcji komponentów do budowy mebli. W najbliższej przyszłości pragniemy stać się partnerem przy projktowaniu wnętrz dla naszych klientów oraz rozwinąć produkcję elementów dekoracyjnych i pojedynczych egzemplarzy mebli.

      

        

          

     

     

     

        

     

     

   

НОВОСТЬ 2014 Drewpol уже в предложении! – 09-05-2014

С большим удовольствием желаем Вас проинформировать о введению нами новых продуктов, которые расширили предложение Drewpolu в категории Модели, а также Допэлементы и Вытяжки. С помощью презентации Новости желаем Вам показать, не только свои производственные возможности в производстве современных форм фасадов, но и также показать возможность применения классических решений в новаторской обстановке интерьера.

В коллекцию моделей нами введены новые образцы фасадов, такие как ATENY, SOFIA, BERLIN и LUTOSŁAWSKI.

Для моделей фасадов OSLO и LONDYN, были введены новые обозначения, связанные с изменением конструкции этих моделей. Для OSLO: появились типы HW и HK, оклеенные натуральным шпоном и модифицированные с новой ручкой. Старый тип FU из семьи Oslo выводится из производства, в случае дозаказов будет возможность реализациии единичных элементов. Для LONDYN появится новый тип HU с новой более глубокой встроенной ручкой. Старый тип FY из семьи LONDYN будет выведен из производства, в случае дозаказов будет возможность реализациии единичных элементов.

В LIZBONA (тип WW) дополнительно появится материал ольха.  Также в модели WIENIAWSKI (тип FM) дополнительно появятся матариалы ольха и дуб. Тип FM во всех материалах будет выступать под одним названием WIENIAWSKI (до этого времени был тип FM в ясене, а в буке назывался DWORZAK).

Для ATENY, SOFIA, BERLIN, LUTOSŁAWSKI, LONDYN, LIZBONA, WIENIAWSKI i HAENDEL в каталоге появились новые цвета, которые также заменят при случае старые цвета.

Из интересных новостей, которые появились в нашем предложении в этом году (очень хорошо зная, что даже небольшое изменение дает большую разницу), есть целый ряд дполнительных элементов. Среди этих элементов можно найти: заглушки, накладки на ящик, декоративные планки, пилястры, колонны – все это в цветах согласно заказа. Также предлагаем отдельностоящие элемента, такие как, столы и стойки под вино. Новостью являются также полки с подсветкой для подвешивания либо застройки. Категория Вытяжки расширена нами рядом современных вытяжек, пользующихся большой популярностью на рынке.

Приглашаем Вас ознакомиться с нашим предложением!

Download:

Models:

Accessories:

New! Scratch resistant fronts – 25-02-2014

We are introducing the new , innovative product in  Drewpol’s offer -  the front , which has a unique coat of varnish resistant to scratches. Thanks to that it may be used in many areas and in different ways , since it  is available in two versions - with an ergonomic snatch and completely flat modern form . Both solutions are often used by world-renowned interior designers , and the range of 23 natural and modified veneers creates  even more opportunities for the implementation of unique ideas . In addition , a unique lacquer covering the  surface absorbs light in 100 % , which results in a deep impression of matte finish. The unique effect is  also a velvety surface of the front in touch.

Fronts veneered with natural veneers are  a great solution for small kitchens thanks to the flexibility of available dimensions – there are no extra costs for uniqueness , and a wide selection of veneers will brighten up  or add style and character to any kitchen , despite its small size . In the spaces connecting the living room and kitchen , you can use the same front , in order to create a coherent whole for the entire space. The repetition of materials and structures in several rooms gives the impression of harmony in the house , so it is a great way  to keep the style of the whole place . Natural veneers are  the way to response to the trend to use the natural materials, but also the need to surround ourselves with what is natural. Veneers look perfectly  in modern living rooms, kitchens, and bathrooms because wood is  after all the enduring the warmth of nature, perhaps even in your house ...

Drewpol’s fronts in a television programme ‘Battle of the house’ - 15-01-2014

In one of the kitchens, which was created in a  TV show called ‘Battle of the house’,  Drewpol’s fronts - modern and very distinctive model of WARSZAWA system, from solid pine in the shade of white - have been used. The fronts were  artfully arranged in the kitchen by the participants of the programme. The interior was functional and at the same time delights with the aesthetics of modern design, where the model WARSAW – XBIF fits perfectly.  The fronts have got structuring which make WARSZAWA poses a detail  valuable in design  – giving the character to the interior. The effects of the work of the participants are very impressive!

   

Environmental protection one of the investment priorities DREWPOL - 04-12-2013

Drewpol - the manufacturer of furniture fronts – has completed a project started in 2011:

"The construction of the plant for the purification of exhaust gases from the paint shop located on the premises of DREWPOL Ltd. In Osina."

The vapours of many components of paints and varnishes are harmful to the environment and health of workers. The emissions of the harmful substances are reduced by the government’s decree. The requirements of the European Union and environmental services and the eagerness to care for the natural environment by the producers themselves, causes the modernization of technological processes within the companies. The changes allowing the reduction of the emissions and waste will not only be more environmentally friendly but also more economic. This trend in the development of the company has been taken by Drewpol.

Liquid and solid wastes generated during painting and putting coatings are defined as dangerous waste. Preventing the production of waste is the best way to protect the environment against gas emissions and other waste. Introducing harmful substances into the environment was never an intended activity. However, a number of technological processes, especially those associated with the production of coatings , require the use of environmentally harmful materials.

>Every step of the manufacturing process of putting paint and coatings is a source of solid , liquid and gas emissions . Drewpol, by its investment, has already secured another stage of production , related to the issue of emitting volatile organic compounds during the coating operations , curing and drying. Up to now, the solvent vapours have been emitted directly into the atmosphere . Now , thanks to launching the new installation, the vapours will be identified, captured and utilized. This will limit the emissions of volatile organic compounds into the air by about 95-97 %.

     ​

The MIAB FD installation consists of two adsorption filters and the oxidation unit with the internal circulation fan , a catalytic oxidizer and heat exchangers and preliminary heaters.

After turning it on the main fan takes the air containing volatile organic compounds and passes it through the adsorption filter in which the solvent is adsorbed, and the clean air leaves the unit.

When one of the filters is saturated with volatile organic compounds, the purified filter (the regenerated one ) is connected to the adsorption phase . The impregnated filter is submitted to desorption with a hot gas produced in the catalytic oxidizer . Desorption phase is terminated by cooling the carbon filter with the air.

Considering different technological possibilities of paint application processes , Drewpol has decided to install the incinerator , taking into account all aspects of the impact of this project on the environment and the functioning of the company as a modern enterprise.

Каталог с гнутыми элементами и новыми дополнительными элементами уже можно скачивать - 13-08-2013

ГНУТЫЕ ЭЛЕМЕНТЫ

Гнутые фасады в четырех формах: выпуклые, вогнутые, в форме „S”, а также в форме „2S” были введены как гамма элементов расширяющих программу четырех классических фасадов фирмы Drewpol.

Коллекция гнутых элементов – это набор фасадов и накладок на ящик, которые благодаря плавным изгибам принимают разнородные формы. Гнутые элементы были так задуманы, чтобы линия мебели была плавноизогнутой. Являются они идеальым выходом при окончании кухонных шкафов, однако благодаря фасадам и накладкам на ящик в форме „S”, могут появиться не только при окончанию застройки.

Выгнутые фасады в разных радиусах могут определять волнистую, овальную форму кухни, почти без прямых линий. Гнутые фасады находят применение также в комнатной мебели, придавая ей стильный элеганский вид, позваляя выполнение проектов навязывающих к мебели с предыдущих эпох, когда доминировали секретеры, комоды, библиотеки с плавноволнистыми и резными дверками.

К гнутым фасадам мы предлагаем и дополнительные элементы – верхние и нижние карнизы, цоколя и балюстрады.

ВЫСОКОЕ КАРГО

При проектировании кухни часто появляется небольшое пространство, которое не получается заполнить полноразмерным шкафом, в таких случаях находят применение карго. К нему крепятся элементы, конструкция которых отличается от фасадной (чаще всего это плоские элементы, часто с фрезеровкой, имитирующие форму фасадов).

Наша фирма предлагает интересное и нетипичное решение для очень высокого карго – фрезерованная колонна со встроенной деревянной ручкой, верх этой колонные венчает декоративный резной элемент с мотивом растения, у основания находится ножка. Карго приобретает дополнительную функцию, является очередным декоративным акцентом в кухни, обогощает и вводит разнообразие в застройку под холодильник, которая перестает быть скучным монолитом.

УГЛОВАЯ КОЛОННА

Также и здесь имеем интересное предложение. В древней архитектуре колонна являлась солидной опорой, однако в кухни выполняет еще одну функцию - украшение, а все это благодаря декорации с мотивом растения, которая навязывает до декора применяемого в карго. Вертикальная выборка на самой колонне, подчеркнутая патиной, придает ей легкость, а также навязывает к колонне в карго. Основа угловой колонны, массивная, стоящая непосредственно на полу, кажется что поддерживает столешницу и является солидной опорой для ствола колонны и декоративного капителя.

Drewpol с новым лицом!!! - 04-07-2013

Еще до конца года...!!!

  • Новое предложение, построенное на основе текущих модельных трендов
  • Современный обширный интернет-сайт с предложением для Клиентов и Дистрибьюторов
  • Очередное издание буклетов, каталогов и образцов обновленное и обогащенное новинками!
  • Новые стандарты обслуживания и сотрудничества

Корпусные плиты PWO дешевле - 04-07-2013

Только в Drewpol корпусная плита PWO идеально подобрана по цвету к фасадам. Плита толщиной 19 и 39 мм доступна во всех цветах предложенных нами фасадов.

А теперь в низшей цене! РЕКОМЕНДОВАННАЯ ЦЕНА 229 злотых нетто/м2. Проверь Промоакцию у Дистрибьюторов!

ВНИМАНИЕ: Промоакция продолжается до конца 2013 года.

Окончание конкурса - Homplexowe Wnętrza - 19-06-2013

В рамках поддержки молодых проектантов фирма Drewpol взяла участие как партнер в конкурсе "Homplexowe wnętrza", организованном фирмой Homplex – владельцем интернет-сервиса с интерактивными проектами на внутренние интерьеры homplex.pl, а также варшавской девелоперской фирмой Atlas Estates – предлагающей квартиры в Варшаве и Гданьске. Это была инициатива активизирующая креативных проектантов со всей Европы с марками обустройства внутренних интерьеров.

Список победителей и награжденные работы можно увидеть на http://www.homplexowewnetrza.pl 

Наша фирма на выставке Мебель 2012 - Москва - 25-01-2013

19 - 23 ноября 2012 г. в Москве прошла международная мебельная выставка Мебель-2012, которая в очередной раз показала рост посетителей. Это важное мероприятие объединяет международную группу выставляющихся, лидеров мебельной промышленности и является прекрасным поводом для деловых встреч и представления своих новинок.

Стенд нашей фирмы находился в павильоне №3, на котором в очередной раз мы представили свое предложение вместе с новинками фасадов и декоративных элементов. Среди них фасады из ясеня в привлекательных светлых тонах с легкой патиной, а также фасады из дуба с углубленной структурой, нашедшие свое применение как стеновые панели, элементы столешниц либо корпусов.

На нашем стенде была показана мебель с классическими гнутыми фасадами – вогнутые, выпуклые, в форме "S", а также новые дополнительные элементы – верхние карнизы, новые колонны с корбелями, примененные в карго, угловые колонны.

Клиенты позитивно оценили показанные новинки, согласно их мнения дизайн и качество предложенных фирмой Drewpol продуктов ничем не уступают итальянской конкуренции.

Конкурс для архитекторов - Homplexowe Wnętrza - 04-04-2013

"Homplexowe wnętrza" - это инициатива активизирующая креативных проектантов со всей Европы с марками обустройства внутренних интерьеров.. Среди, марок предоставивших свои продукты, была и наша фирма. В возникших визуализациях кухонь будут использованы наши фасады.

Во II туре конкурса перед участниками была поставлено задание выполнения фотореалистических визуализаций интерьеров кухонь и ванных согласно предоставленных девелопером планов квартир. Клиенты, которые примут решение покупки недвижимости у девелопера, получат готовые идеи обустройства квартир, а проектанты кроме признанных им наград, получат шанс на оплачиваемое выполнение дальнейших проектов и возможность их реализации в сотрудничестве с клиентами.

В конкурсе „Homplexowe Wnętrza” можно выиграть минимум: поездку на выставку в Лондон „100% Design”, денежные награды, вещевые награды и награды публики.

Приглашаем проектантов принять участие в конкурсе, больше информации о конкурсе на сайте: http://homplexowewnetrza.pl

Награжденные работы будут показаны на нашем интернет-сайте после 15 мая 2013.

The Furniture Plus Competition – the Product of 2013 - Honourable Mention - 22-01-2013

More than 100 products entered this year's competition . The jury of architects, interior designers , representatives of furniture stores , accessories and furniture wholesalers ,as well as universities and institutions associated with the furniture industry , chose the winners and awarded companies in 15 categories.

The Tchaikovsky Collection of bent fronts won the honourable mention in the category of Furniture Components and Blanks . It is an important award for us since the jury took into account the design, the quality of manufacturing, the accordance with the standards , and innovative solutions.

We are proud of the award granted by this noble group of professionals in the furniture business . We are also happy to notice that the collection of Tchaikovsky bent fronts has also got its recognition among our customers.

The formal summary of the competition and handing in the awards ceremony, was held at a grand gala on January 22nd, 2013 in Warsaw.

Zapytanie ofertowe - Dostarczenie instalacji do oczyszczania gazów odlotowych z wydziału lakierni o przepływie powietrza 1000 - 25000 m3/h ze zdolnością do oczyszczania lotnych związków organicznych zgodnie ze specyfikacją - 15-11-2012

Zapytanie ofertowe - pełne dane w pliku pdf http://www.drewpol.pl/docs/files/Zapytanie.pdf

DREWPOL - one of the sponsors of Professor Jerzy Smardzewski ‘s book -15-02-2012

We are pleased to announce that by joining the group of sponsors , we had our share in the publication of the book by Professor Jerzy Smardzewski "Komputerowy zapis konstrukcji mebli w środowisku TopSolid®"( A computerized record of furniture construction in the TopSolid ® environment )

The book deals with the methods of computerized recording in a dedicated to furniture design TopSolid ® CAD environment, and its author, Professor Jerzy Smardzewski has been involved in the design, construction and furniture manufacturing technology and its optimization for many years.

Professor Smardzewski passes his knowledge to the students of the Faculty of Wood Technology at the University in Poznan, where he holds the following positions: the Head of the Department of Furniture and Head of Centre for Innovation and Technology Transfer for the furniture industry.

Drewpol has cooperated with Professor Smardzewski consulting the selection of an ERP system for production control . Professor has also given his opinion about the innovation of the production process for the bent parts in our factory.

Receiving the GOOD DESIGN 2012 award – 16-12-2011

On December 12th in Polonia Hotel in Warsaw there was a grand gala for the titles of the Good Design 2012. The competition was organized by the "Dobrze Mieszkaj" magazine to choose the most interesting products and accessories of interior design.

In the category of Kitchen Space and Dining Room, the title of Good Design was given to Warsaw XBIF kitchen furniture. the award was received by Grzegorz Opaluch and Mirosław Hołówko, the representatives of Drewpol.

Drewpol Ltd. - the WARSAW kitchen cabinet system

XBIF kitchen is a combination of modern and classic styles . You can see that in the fronts - the lower cabinets are veneered and carved ,whereas the wall cabinets - simple and printed under the glass . The colour of the furniture itself refers to the Provencal style , but near the walls and floors it is very minimalist , but distinctive neutral black. The arrangement of the cabinets is composed in accordance with the current trend for the kitchen’s open shelves and it’s overall shape to correspond with the living room furniture so that these spaces are stylistically combined. . The author of the opinion: Anna Krzak , Anna Krzak Interior Design, Krakow, the member of the jury.

Zapytanie ofertowe - Dostawa instalacji do oczyszczania gazów odlotowych z wydziału lakierni o przepływie powietrza 10000- 40000 m3/h - 03-01-2012

Zapytanie ofertowe - pełne dane w pliku pdf http://www.drewpol.pl/docs/files/zapytanie1.pdf

Drewpol Osina at the FURNITURE 2011 Fair in Moscow – 8th December, 2011

From 19th to 23rd Novembe, 2011 , Drewpol Osina presented its offer at the international exhibition of furniture and home furnishings "FURNITURE 2011".

This fair is the biggest event of the furniture industry in Russia and one of the most famous exhibition projects in the world. This year the exhibitions took all the Expo pavilions and halls with an area of 90,000 square meters , including 2.5 thousand sq. meters of newly opened exhibition grounds. The importance and a high-profile of the event was confirmed by the presence of exhibitors from 12 countries who presented their best products , as well as the long-awaited new ones .

A very interesting Drewpol stand ,attracted many visitors , who spoke about our products in a very positive way. The general enthusiasm was aroused by the classic cuisine cabinet system based on a mitred front enamelled with gold patina. The stylish decorative accessories underlined the quality and prestige of the place.

An award in the Good Design 2012 – 25th November,2011

DREWPOL Osina won the honourable mention in the 2012 Good Design for the WARSAW ( XBIF pine) kitchen cabinet system.

We are pleased to announce that our kitchen installation based on one of our flagship products - Warsaw (type XBIF) front, which was designed by our designer Małgorzata, Opaluch has been awarded by the jury , composed of 100 architects and interior designers.

It has been awarded the title of the Good Design 2012

CATEGORY : kitchen space with a dining area.
PRODUCT MANUFACTURER and PRODUCT : Drewpol Ltd. – WARSAW kitchen cabinet system.

It is a great honour for the company and its designers’ team , as in 2010 it decided to expand its appreciated and known by all offer of classic offer and add models of modern design.

The award we received confirmed that our goal - GOOD DESIGN - was reached ...

See information about the product - WARSAW

The new offer of Drewpol 2010-2011 – 27-09-2010

On September 27th, a new offer prepared for the 2010-2011 season was introduced.

A wide range of colours , new fronts staining techniques as well as expanded range of designs in new materials (pine , ash, walnut) are the main features of this year's offer of Drewpol.

The modern design is the result of following the latest design trends imported from Europe, mostly from Italy.

We introduce you to see our new product catalogues.

20th birthday of Drewpol – 24-09-2010

The anniversary celebrations connected with twenty years of presence of Drewpol on the market carries a number of changes that we make to meet your expectations.

Extending the offer to include modern design as well as a wide range of colours are the main advantages of 2010-2011.

To commemorate such an important date our company organized a weekend event , for which the most important customers were invited.

We thank all our guests for their presence and wish them as well as ourselves another twenty and more years of successful cooperation.